Obrabiarki sterowane komputerowo

wszystkich możliwych dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, któ

Obrabiarki sterowane komputerowo

Najnowsze rozwiązanie w dziedzinie inżynierii produkcji

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasz świat rozwija się w imponującym tempie, co widoczne jest na każdym kroku we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, która bardzo szybko rozwija się na każdej szerokości geograficznej. Obrabiarki, a więc maszyny przetwarzające poszczególne materiały należą do najważniejszych urządzeń w tej dziedzinie. Maszyny sterowane numerycznie za pomocą sprzętu komputerowego sprawiają, że tworzenie złożonych wyrobów gotowych jest banalnie proste.


Warto wiedzieć

Frezarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem.

Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM.

Najczęściej stosowane frezarki:

pionowe
poziome
uniwersalne
do drewna
do kół zębatych
do gwintów

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Frezarka


Maszyny CNC sterowane komputerowo

Większość z obecnie używanych maszyn CNC, sterowana jest za pomocą komputera. Co to oznacza? Głównie to, że model jest zapisany w formie cyfrowej i maszyna może go wykonywać wielokrotnie z ogromną precyzją - zapewniając tym samym dużą powtarzalność produkcji.

Domyślną zaletą tego rozwiązania, jest też oczywiście fakt, że model w razie potrzeby można zawsze jeszcze zmienić a cała ciężka robota i tak spadnie na maszynę. Frezarka nie ma nic przeciwko paru poprawkom, nawet jeśli skończyła 90% poprzedniego wzoru.

Podsumowując, jest to cały czas rozwijany element produkcji wszelkiej maści przedmiotów - od metalowych elementów po takie z tworzywa sztucznego. Całość zaś wchodzi w skład coraz to bardziej zmechanizowanych linii produkcyjnych.