Kilka ciekawostek o wspinaczce i arborystyce

góry, w których warunki do przetrwania są naprawdę bardzo trudne. Wyprawa na przykład w Himalaje wymaga nie tylko odpowiedniej kondycji fizycznej, nad którą trzeba pracować nawet wiele miesięcy przed planowanym wyjazdem, ale równ

Kilka ciekawostek o wspinaczce i arborystyce

Niebezpieczne sporty

Do jednych z najbardziej niebezpiecznych sportów należy wspinaczka wysokogórska. Wiele osób zafascynowanych tym sportem decyduje się na wyjazd w bardzo wysokie góry, w których warunki do przetrwania są naprawdę bardzo trudne. Wyprawa na przykład w Himalaje wymaga nie tylko odpowiedniej kondycji fizycznej, nad którą trzeba pracować nawet wiele miesięcy przed planowanym wyjazdem, ale również ogromnych nakładów finansowych. Już sam pozwalający na przykład na wspinanie się po wręcz pionowych ścianach musi być bardzo porządny, ponieważ jest to kluczowe do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom takiej wyprawy.


Trekking definicja

Trekking ? forma turystyki, uprawiana w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Wyróżnia się kilka form trekkingu. Najpopularniejszą jest trekking klasyczny (górski), będący formą pośrednią między wspinaczką a turystyką pieszą. Termin trekking pochodzi od słowa trek używanego na południu Afryki i oznaczającego wędrówkę Burów w czasie zdobywania kolejnych ziem. W turystyce trekking zaczął najpierw odnosić się do wędrówek pieszych w Himalajach nepalskich i indyjskich1.

Inne formy trekkingu to m.in. pustynny, tropikalny, lodowcowy, polarny, rzeczny, na bagnach, na wulkanach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Trekking


Definicja arborystyki

Arborystyka (z łac. arbor ? drzewo) to dyscyplina praktyczna o podstawach naukowych rozwijająca się dynamicznie w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej i Środkowej, zajmująca się uprawą, pielęgnacją, a także badaniami drzew, krzewów, pnączy i innych wieloletnich roślin drzewiastych. Za ojca współczesnej arborystki uważany jest amerykański biolog i fitopatolog Alex Shigo.

W wymiarze naukowym arborystyka zajmuje się badaniami dendroflory - pojedynczych drzew, ich grup lub założeń kulturowych, a także wzrostu oraz reakcji na różnego rodzaju praktyki pielęgnacyjne i czynniki środowiskowe. W praktyce arborystyka obejmuje zespół takich działań jak m.in.: dobór drzew i krzewów, ich nasadzenia, nawożenie, zwalczania szkodników i patogenów, cięcie, formowanie oraz usuwanie (wycinka).

Arborystyka koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu drzew i krzewów w krajobrazie kulturowym, zazwyczaj w ogrodach, parkach i innych terenach zieleni. W związku z tym została wyodrębniona jako osobna dyscyplina, będąc dość ściśle powiązaną z architekturą krajobrazu, dendrologią, ogrodnictwem, leśnictwem, szkółkarstwem oraz sadownictwem.

Osoby działające praktycznie lub naukowo w arborystyce nazywane są arborystami lub "chirurgami drzew". Ten ostatni termin jest jednak powoli wypierany w związku z jego kontekstem, ograniczonym przede wszystkim do działań i zabiegów inwazyjnych, polegających głównie na wycince bądź redukcji koron drzew.

Zarządzanie ryzykiem, kwestie prawne, względy estetyczne oraz aspekty ekologiczne odgrywają współcześnie coraz większą rolę w praktyce arborystyki. Nowym kierunkiem rozwoju jest również wypoczynek, edukacja i rekreacja w domkach na drzewach, w tzw. parkach linowych bądź w formie wyczynowej ? wspinaczki na drzewa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arborystyka